GRECJA BEZ PASZPORTU

Grecja czy potrzebny paszport

GRECJA BEZ PASZPORTU

Grecja bez paszportu – Wstępując na pokład samolotu lub promu w kierunku greckich wysp lub kontynentu, musimy mieć na uwadze, jakie dokumenty będą wymagane. Jako obywatele Polski, podróżując do Grecji – kraju członkowskiego Unii Europejskiej oraz strefy Schengen – nie jesteśmy zobowiązani do posiadania paszportu. Wystarczającym dokumentem, który potwierdzi naszą tożsamość, jest dowód osobisty. Jednakże, zalecamy zabranie paszportu, szczególnie w sytuacji, gdy planujemy wynajem samochodu lub uczestniczymy w międzynarodowych eventach – może być on wymagany jako dokument identyfikacyjny. 

grecja

Grecja czy potrzebny paszport

Ważność dokumentów – na co zwrócić szczególną uwagę? 

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź datę ważności Twojego dowodu osobistego lub paszportu. Dokument, którym się legitymujemy, powinien być ważny przynajmniej do dnia planowanego powrotu do Polski. To kryterium jest obowiązkowe, aby uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci odmowy wjazdu na teren Grecji lub problemów przy powrocie. 

Grecja czy dzieci muszą mieć paszport 

Dzieci, podobnie jak dorośli, muszą być wyposażone w ważne dokumenty tożsamości. Obejmuje to zarówno paszport, jak i dowód osobisty – w zależności od wieku dziecka i preferencji rodziców. Pamiętajmy, że dokumenty wydane dla dzieci mają ograniczoną ważność: 

  • Dowód osobisty dla dzieci poniżej 5 roku życia jest ważny 5 lat, 
  • Paszport dla dzieci poniżej 13 roku życia również jest ważny 5 lat. 

Rodzice podróżujący z dziećmi powinni także rozważyć uzyskanie paszportu biometrycznego dla swoich pociech, który jest wymagany w przypadku podróży poza strefę Schengen.  

Nagłe sytuacje – paszport tymczasowy 

W przypadku, gdy nie posiadasz aktualnego dowodu osobistego, a Twoja podróż do Grecji jest nieodwołalna, istnieje możliwość uzyskania paszportu tymczasowego. Procedura wyd 

ania takiego dokumentu jest uproszczona i może być przyspieszona, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach nagłych. Paszport tymczasowy wydawany jest na okres do 12 miesięcy i umożliwia legalny wyjazd nie tylko do Grecji, ale również do innych krajów strefy Schengen. 

Dokumenty potrzebne do uzyskania paszportu tymczasowego: 

Aby otrzymać paszport tymczasowy, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie wojewódzkim lub konsulacie, jeśli przebywasz za granicą. Do wniosku należy dołączyć: 

  • Dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, 
  • Dwa identyczne, aktualne zdjęcia paszportowe, 
  • Dowody opłaty paszportowej, 
  • Oświadczenie o utracie lub uszkodzeniu poprzedniego dokumentu, jeżeli ma to miejsce. 

Ważność dokumentów – kiedy aktualizować dane? 

Przed planowanym wyjazdem do Grecji konieczne jest sprawdzenie daty ważności posiadanego dokumentu tożsamości. W przypadku dowodu osobistego, dokument ten powinien być ważny przez cały okres planowanego pobytu, natomiast paszport powinien posiadać co najmniej 3 miesiące ważności od daty planowanego powrotu. Jest to zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zmian w planie podróży, jak również wymóg wielu linii lotniczych oraz władz granicznych. 

Podsumowanie i checklista przed wyjazdem: 

  • Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego lub paszportu, 
  • W razie konieczności, zaktualizuj swoje dokumenty lub złożyć wniosek o paszport tymczasowy, 
  • Jeśli podróżujesz z dzieckiem, sprawdź ważność jego dokumentów i ewentualnie zaktualizuj je, 
  • Pamiętaj o pisemnej zgodzie na podróż dziecka z osobą trzecią, co może ułatwić formalności na miejscu. 

Kierując się tymi wskazówkami, można być pewnym, że wyjazd do Grecji odbędzie się bez nieprzyjemnych niespodzianek związanych z dokumentacją, a pobyt w tym ciepłym i pełnym atrakcji kraju będzie jedynie przyjemnością. 

Prezentowane oferty pochodzą z serwisu naszego partnera Wakacje.pl, po kliknięciu w link zostaniesz przekierowany na serwis Wakacje.pl

Scroll to Top